Denominacja złotego w 1995

Denominacja złotego w 1995

Wielu dorosłych Polaków wciąż pamięta, że wybudowanie domu kosztuje kilka miliardów złotych, a dobry samochód to milionowy wydatek. W pamięci mamy również sytuację, w której normalne było kupienie gazety za kilka tysięcy złotych czy zgoda, by sprzedawczyni nie wydawała nam reszty w postaci banknotu dwustuzłotowego. Jednak czasy, w których każdy z nas był milionerem bezpowrotnie minęły i nikt nie ma tego rządzącym za złe. Tak zwana denominacja była potrzebna i ostatecznie przeprowadzono ją w 1995 roku.

czytaj dalej

Pierwsze banki handlowe

Pierwsze banki handlowe

Istotnym momentem w historii bankowości jest powstanie włoskich banków handlowych. Początki tych instytucji możemy datować na drugą połowę XIV wieku, a więc schyłek średniowiecza. Banki tworzono przede wszystkim w największych ośrodkach handlowych, a więc dużych miastach, takich jak Wenecja czy Mediolan. Instytucje finansowe tego typu udzielały pożyczek i przyjmowały depozyty.

Ważnym krokiem na przód – w stronę dzisiejszej bankowości, było również wprowadzenie biletowych banknotowych w Anglii. Proces ich wdrażania obserwowano w XVII wieku. Bilety były gwarancją dla składającego depozyt, że na żądanie otrzyma on wpłacone pieniądze lub zdeponowane złoto. Era renesansu to także czas, w którym banki otrzymały od Państwa ważną rolę emisji pieniądze. Przeniesienie obowiązku emisji pieniądza na banki sprzyjać miało większemu bezpieczeństwu finansowemu Państwa.

czytaj dalej